Начало > книги, на английски, прочетено > „Брилянтно изтъкано“ от Александра Бракен

„Брилянтно изтъкано“ от Александра Бракен


"Brightly Woven" by Alexandra Bracken

Сидел Мирабил е живото доказателство, как само капка дъжд може безвъзвратно да промени живота ти. Сбутано в най-далечния край на кралството, прашното й селце страда от странно упорита суша. Докато, естествено, в градчето не пристига магьосник, който донася дъжд.

В отплата за помощта му, предлагат на Уейланд Норт да си избере каквото пожелае… и никой не е по-изненадан от Сидел, когато, без каквото и да било обяснение, той избира нея. Той пие прекалено много и се къпе прекалено рядко, и ако това не е достатъчно, за да я подлуди, Норт рядко използва магията си, с която така се гордее. И въпреки това, съвсем скоро тя осъзнава, че има нещо странно в магьосника, който я защитава така ревностно, както пази в тайна проклятието, което оцветява крайниците му в зловещ черен цвят и го оставя без дъх от агония. За съжаление, тя не получава шанс да потърси отговорите.

Заедно със странно могъщите земетресения и бури, които ги следват по пътя им през кралството, други магьосници също започват да проявяват необясним интерес към нея, причинявайки редица смъртоносни дуели. На фона на надвисналата война и нестабилност, Сидел се сблъсква с нарастващата увереност, че тези събития не са толкова случайни, колкото си е мислела – че никое проклятие, нито дори това на Уейланд Норт, е така ужасяващо, както онова, което тя може би носи.

Попаднах случайно на книжката и реших да й дам шанс, търсейки нещо леко и неангажиращо. Привлече ме информацията, че авторката написва историята като подарък за рожден ден. Много сладко! Замислих се как ми се иска и аз някой ден да получа подобен подарък. И, разбира се, се гмурнах смело сред страниците, за да прочета този вълшебен подарък…

Не се разочаровах. Книгата не е нещо, което да ви разтърси. Не е супер оригинална или страхотно написана. Но е приятен, интересен и доста смислен роман. Написана е увлекателно и учудващо добре, визирайки младостта на авторката.

Историята е доста стандартно фентъзи с приказни елементи. Има кралство, магия, интриги, доблест, кураж, магически загадки, злодеи, герои, романс… И въпреки това, „Брилянтно изтъкано“ не е напълно клиширана или сладникава книга. И героите и историята имат повече от една страна, липсва черно-бялост и предразполагат за малко по-задълбочен анализ. Има и романтични и хумористични моменти. Има един много сладък герой, смел, доблестен, идеалист и верен приятел, влюбен в… кобилата си 🙂

От главните герои, неизбежно си харесах Уейланд Норт. С момчешкото си бунтарство, с пиянството и ужасяващата си смрад (която може да убие котенце), той е така далеч от приказния чаровен принц на бял кон. И все пак няма как да не го харесате и да не искате връзката им със Сидел да има своя щастлив край.

Сидел от своя страна доста ме дразнеше в началото на книгата. Беше малко като в „Укротяването на опърничавата“. На моменти държанието й ми се стори преувеличено, но пък като се замислих, тя е едва на 16, отрасла в девети картофен пояс на кралството… С течение на сюжета тя показа и доста приятни качества и в крайна сметка беше достойна героиня за този чудесен роман.

В книгата има доста пътешествия, света е приятно описан, без описанията да прекалено обстойни, фантазийни или преувеличени. Чудесен баланс на приказност и достоверност. Определено препоръчвам! Има и достатъчно екшън и обрати, за да не бъде книгата изцяло романс. Има и лек намек за триъгълник, но само едва-едва и той е по-скоро от емоционално отколкото от романтично естество.

И не на последно място историята започва и завършва с този роман. По информация от авторката, няма да последва продължение на историята на Сидел и Норт (поне не в обозримо бъдеще). Но и, визирайки романа, не е необходимо такова. Каквото има да се случва се случва, сюжетът намира развръзка, а повечето странични линии се събират. Е, ако наистина искате да разбере какво се случва след това – винаги може да си измислите своят щастлив (или пък не) край.

Ако и вие търсите леко,  увлекателно и неангажиращо фентъзи  – прочетете този роман. Няма да се разочаровате!

оригинално заглавие Brightly Woven
автор Александра Бракен / Alexandra Bracken
издател Egmont USA
дата на публикуване юни 2010
бг издател няма
сходни книги
възрастова насоченост Според мен става за над 12, поне не съм запомнила нещо, което да ме накара да дигна възрастовата граница. Иначе е подходяща за всякакви възрасти читатели, харесващи фентъзито.
тип поредица самостоятелен роман
оценка
  1. Mia
    1 септември, 2012 в 15:37

    Заинтригува ме коментара ти по книжката. Къде може да се намери в България или трябва да си я поръчам от чужбина?

    • 4 септември, 2012 в 17:21

      Ами доколкото знам не е издавана на български. Като се замисля това е често срещано с книгите, за които ви пиша. Обикновено, ако към момента на писането на ревюто има българско издание или се планира такова, се опитвам да споменавам издателство и/или да давам линкове.

      • MIa
        4 септември, 2012 в 17:51

        Не, аз имах предвид… дали и на английски може да се намери в България?

      • 5 септември, 2012 в 22:30

        Мислиш ли че има нормален човек, който да ти отговори категорично на този въпрос? Един куп книжарници предлагат вносни книги, включително и поръчки… Истината е, че който търси – намира! 🙂

  1. No trackbacks yet.

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

%d блогъра харесват това: